Czym się kierować przy wyborze hotelu ?
Podróż służbowa czy prywatna? Pobyt krótki czy kilkudniowy? Niezależnie od odpowiedzi jedno jest pewne – trzeba zorganizować nocleg. Tutaj opcji do wyboru jest bardzo wiele, a najbogatszą ofertę bazy noclegowej zawsze mają hotele. Decydując się na konkretny wariant, trzeba uwzględnić kilka istotnych kwestii. Wzięcie ich pod uwagę pozwoli dopasować ofertę noclegową do możliwości i oczekiwań związanych z okolicznościami wyjazdu.
Proste? Co do zasady tak, zadanie staje się jednak trudniejsze, gdy pojawiają się szczególne wymagania i potrzeby. By uniknąć przykrych rozczarowań, dowiedz się na co warto zwrócić uwagę.
Po pierwsze oczekiwania
Zanim zaczniesz poszukiwania, jasno i konkretnie sprecyzuj wymagania i swoje oczekiwania, co do miejsca noclegu i hotelu. Największe znaczenie ma tu cel podróży. Oczywistością jest, że wybierając hotel na czas wyjazdu służbowego, będziemy kierowali się innymi czynnikami, niż planując rodzinne wakacje.
Dla ułatwienia spisz na kartce najważniejsze wymagania – czy myślisz o konkretnej lokalizacji (np. hotel w otoczeniu zieleni, blisko morza czy centrum konferencyjne), jaki standard preferujesz, czy masz oczekiwania co do wyżywienia.
Lokalizacja czy standard?
Usytuowanie hotelu najlepiej sprawdzić na mapie (np. w Google Maps), analizując je pod kątem oczekiwań. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ właściwa lokalizacja często pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas. Jeśli w planach masz zwiedzanie i chcesz w tym celu skorzystać z lokalnej komunikacji, to musisz sprawdzić odległość do najbliższego przystanku. Planujesz dotrzeć do hotelu własnym samochodem, wybierając hotel uwzględnij łatwy dojazd i bezpłatny parking przy obiekcie. Preferując ciszę szukaj hotelu z dala od centrum, ale jeżeli plany wyjazdowe wymagają bywania w mieście, zainwestuj w obiekt zlokalizowany jak najbliżej docelowego miejsca.
W przypadku ustalania standardu zadanie jest dużo trudniejsze – hotel hotelowi nierówny, nawet posiadający taką samą liczbę gwiazdek, które co do zasady, są wyznacznikiem jakości. Standardy mogą różnić się między krajami. W Polsce i krajach europejskich są one zbliżone i mniej więcej wiadomo, czego można się spodziewać np. po hotelu dwu- czy czterogwiazdkowym. W pozaeuropejskich obiektach zlokalizowanych w chętnie odwiedzanych przez turystów krajach typu Tunezja, Maroko, standardy te zwykle są niższe. Warto dodatkowo zgłębić ofertę i wachlarz usług wliczonych w cenę.
Co mamy w cenie?
Dostępny budżet, zwłaszcza
w przypadku rodzinnych wakacji, może być decydującym czynnikiem wyboru miejsca noclegowego. Na co należy zwrócić uwagę? Może zacznij od tego, kiedy się zaczyna i kończy doba hotelowa. Jeżeli lubisz rano pospać, a doba kończy się o dziewiątej, to może warto zminimalizować dyskomfort i poszukać obiektu, gdzie doba kończy się nieco później.
Po drugie, zorientuj się, czy wybrane miejsce noclegowe oferuje śniadanie w cenie, ewentualnie czy hotel ma własną restaurację. Często obiekty noclegowe za dopłatą oferują pełne wyżywienie. Przed wyjazdem wybadaj, czy jedzenie jest smaczne i jaki jest faktyczny koszt wiktu, zwłaszcza pod kątem posiadanego budżetu. Może w okolicy hotelu zlokalizowane są knajpki lub restauracje oferujące dużo tańsze wyżywienie?
Patrząc na cenę, zorientuj się w wyposażeniu pokoju, zwracając szczególną uwagę na standard łazienki, bo jak się okazuje, jej czystość znacząco wpływa na zadowolenie z pobytu. Warto też sprawdzić, czy w danym obiekcie udostępnia się gościom ręczniki, kosmetyki hotelowe, galanterię hotelową, by nie musieć ich zabierać ze sobą.
A co z dodatkowymi usługami? Warto zorientować się, zwłaszcza
w tych, które będą nam potrzebne. Niektóre hotele w cenie noclegu oferują np. darmowy dowóz i odbiór z lotniska. Podróżując z bagażem podręcznym i niewielką ilością ubrań, warto rozejrzeć się za noclegiem
w obiekcie oferującym pranie w cenie lub dostęp do pralki. Jeżeli nie wyobrażamy sobie odpoczynku bez Internetu, to zmuszeni jesteśmy zorientować się w warunkach dostępu do WiFi (czy w pokojach, czy jedynie w pomieszczeniach ogólnodostępnych). Inni, zgodnie z listą wymogów dopytają, m.in. o to, czy:
- dostęp do siłowni, basenu, strefy spa jest płatny,
- jest darmowy parking dla gości,
- są udogodnienia dla dzieci,
- możliwy jest pobyt zwierząt,
- hotel pobiera kaucję.
Pamiętaj – dokładnie sprawdź cenę. Suma, która na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo atrakcyjna, w rzeczywistości może być obarczona ukrytymi opłatami. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami, zwłaszcza wypisanymi drobnym makiem i upewnij się, że podana cena wyjściowa jest faktycznie wolna od dopłat.
Czytamy opinie
Uwzględniwszy powyższe wskazówki, warto jeszcze zasięgnąć opinii innych użytkowników obiektu. Dzisiaj nie stanowi to żadnego problemu –wystarczy sprawdzić, co o wybranych hotelach mówią internauci. Zapoznając się z opiniami warto zachować stosowny dystans, konieczny w wirtualnym świecie. Najbardziej skrajne i krytyczne opinie mogą być efektem złośliwości lub nieczystych działań konkurencji, a te zbyt przekoloryzowane, gloryfikujące, mogą być efektem twórczej inwencji hotelarzy, którzy próbują poprawić wizerunek hotelu. Najbardziej miarodajne są powtarzalne komentarze – jeżeli wiele osób zwróciło uwagę na opryskliwą obsługę lub niedokładnie wysprzątany pokój, to wybierając ten hotel, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz mógł przekonać się o prawdziwości tych uwag.
Warto sięgnąć do opinii ogólnokrajowych, międzynarodowych, niezależnych portali rezerwacyjnych, które gromadzą rekomendacje od tysięcy użytkowników. Tutaj znajdzie się rzetelne informacje o mocnych
i słabych stronach konkretnego obiektu, jakości i poziomie obsługi, standardach higienicznych w upatrzonym hotelu. Komentarze i opinie innych użytkowników to obowiązkowy punkt do odhaczenia przy wyborze hotelu lub miejsca noclegowego.
Hotel, hostel czy apartament?
Opcje noclegu nie ograniczają się jedynie do typowych hoteli. Najpopularniejsze serwisy zajmujące się rezerwacją, w swojej ofercie ujmują opcję zakwaterowania w hotelach apartamentowych. W rzeczywistości sprowadza się to po prostu do krótkoterminowego wynajmu całego mieszkania. Czy to się opłaca? Takie rozwiązanie ucieszy wszystkich, którzy na wakacjach nade wszystko cenią sobie prywatność, autonomię i chcą mieć do dyspozycji przestrzeń nieograniczającą się tylko do małego hotelowego pokoiku.
Z opcji hoteli apartamentowych chętnie skorzystają lubiący przygotowywać sobie posiłki samodzielnie, zwłaszcza mając do dyspozycji w pełni wyposażona kuchnię.
Typ hotelu i oferty specjalne
Wybierając hotel, warto mieć rozeznanie w ogólnej typologii i rodzajach hoteli, które czerpią nazewnictwo głównie od grupy odbiorców, którym są dedykowane. Hotele biznesowe np. posiadają szeroką gamę udogodnień dla tego środowiska podróżnych, zwłaszcza sale konferencyjne, szybkie łącze internetowe, dojazd z lotniska wliczony
w cenę pobytu itp.
Są też hotele rodzinne, które mają szereg udogodnień dla najmłodszych gości. Zwykle posiadają kluby dla dzieci, menu restauracyjne dla juniorów, wyodrębnione strefy zabaw lub usługi wynajmu opiekunek do dzieci.
Hotele tylko dla dorosłych idealnie nadają się na wypoczynek i świętowanie specjalnych okazji (rocznic ślubu, spotkań okolicznościowych, rodzinnych uroczystości). Dodatkowo w ofercie obecne są hotele tematyczne typu:
- gastronomiczne,
- spa,
- winiarskie (zwykle zlokalizowane na terenie winnic lub w ich sąsiedztwie),
- retro itp.
Inna typologia wyróżnia hotele: nadmorskie, narciarskie, botele (na jednostkach pływających), ekologiczne, butikowe, garni, lotniskowe, uzdrowiskowe, zabytkowe, tranzytowe i wiele innych, uwzględniających szereg uwarunkowań.
Wybierając hotel warto mieć świadomość profilowości obiektu, by planując relaks w ciszy, nie wybrać hotelu dedykowanego rodzinom z małymi dziećmi.
Poszukiwacze wyjątkowych wrażeń powinni zapoznać się z ofertami specjalnymi, wśród których można znaleźć niepowtarzalne perełki. Niektóre hotele oferują spacer z lwem, nocleg na ławce lub kartonach
w ramach zasmakowania w bezdomności. A może wynajem rybki do towarzystwa albo dedykowany kobietom w japońskiej sieci hoteli „pokój płaczu”? Zestresowana płeć piękna (i nie tylko) może wynająć pokój wyposażony w kolekcję melodramatów, książki z mało optymistyczną fabułą, miękkie kaszmirowe chusteczki i nieodłączne maski do oczu z hydromasażem. Pakiet „Deep Sleep”, weekendowe usługi rozwodowe, drinki na bazie świtowej sławy zapachów perfum? Wystarczy wiedzieć, czego chce się szukać.
To wg nas najważniejsze aspekty, które należy uwzględnić przy poszukiwaniu dobrego hotelu. Znając własne oczekiwania i spisując je w listę, wybór hotelu z pewnością stanie się prostszy niż kiedykolwiek,
a pobyt w nim satysfakcjonujący.
Polecam też inne artykuły: